Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 08.01.2018 0

The directory service has exhausted the pool of relative identifiers hatası ve çözümü

Bu makalemde sizlere Active Directory ortamında kullanıcı nesnesi oluştururken karşılaşılan "The directory service has exhaused the pool of relative identifiers." hatasının neden kaynaklandığından ve çözümünden bahsediyor olacağım.

directory service has exhausted the fool of relative identifiers

Daha önceki makalemde RID-Relative Identifier ve SID-Security Identifer kavramlarından detaylıca bahsetmiştim. Bu kavramlara burada tekrar değinmeyeceğim ama bilgi sahibi olmak isterseniz, inceleyebilirsiniz.

İster Primary Domain Controller, ister Additional Domain Controller olsun RID Master rolüne sahip olan Domain Controller, kendi üzerinde 1,073,741,823 (1 milyar 73 milyon 741 bin 832) adet RID numarası barındırmaktadır. Domain ya da forest ortamındaki RID Master rolüne sahip olmayan diğer Domain Controller'lar üzerlerinde de sadece 500 adet (Windows Server 2016 ile birlikte güncellenmiştir) RID numarası bulunur ve bu Domain Controller'lar, kendilerine ayrılan bu rakam tükenmeden hemen önce RID Master FSMO rolünü üzerinde tutan Domain Controller ile iletişime geçerek, tekrar bir 500 adet RID numarası talebinde bulunurlar. Tüm bu işlemleri yerine getiren de RID Master FSMO rolüdür.
RID Master rolünü barındıran Domain Controller'ın işlevsiz kalması veya bir şekilde iletişime geçilemiyor olması ve yapınızdaki (RID Master rolünü barındırmayan) herhangi bir diğer Domain Controller'ın da sahip olduğu bu sınırlı (500) RID numarasının tükenmesi durumunda, RID numarasının tükendiği Domain Controller üzerinde yeni Active directory nesneleri oluşturulaMAyacak ve "The directory service has exhausted the pool of relative identifiers." hatasını verecektir.

RID pool has exhausted

Görmeniz açısından küçük bir LAB ortamı hazırladım. LAB ortamımda firatboyan.com domain'im altında birisi RID Master rolünü tutan server ve aynı zamanda Primary Domain Controller, diğeri de Additional Domain Controller olmak üzere iki sunucu kurdum.

Addional DC üzerinde NIC'i (Network Interface Card) devre dışı bırakıp, RID Master rolünü tutan Domain Controller ile iletişim kurmasını engelliyorum.

FOR /L %i in (1,1,500) DO DSADD user "CN=Kullanici%i,OU=Kullanicilar,OU=IT,OU=Istanbul,OU=Turkiye,DC=firatboyan,DC=com" -pwd Aa11223344 -mustchpwd yes -fn User%i -email User%i@firatboyan.com -upn User%i@firatboyan.com -webpg "www.firatboyan.com" -dept "IT" -title "Sistem Uzmani"

komut döngüsü ile CMD üzerinde 500 tane kulanıcı oluşturuyorum.

relative identifiers pool exhausted


Görüldüğü gibi kullanıcılar teker teker oluşturulurken, kullanıcıları oluşturduğum Additional DC, RID Master rolünü tutan Primary Domain Controller ile haberleşemediği için, 500'ncü kullanıcıda "The directory service has exhausted the pool of relative identifiers." hatası verdi.

directory service has exhausted the fool of relative identifiers

Hemen ardından grafiksel ekranda (Active Directory Users and Computers üzerinden) FIRAT BOYAN kullanıcısını eklemeye çalıştığımda da "Windows cannot create FIRAT BOYAN because: The directory service has exhausted the pool of relative identifiers." hatasını alıyorum:

relative identifiers pool exhausted

relative identifiers pool exhausted

Bu hatanın çözümü için yapılması gereken; RID pool tükenen Domain Controller'ın mutlaka bir şekilde RID Master rolünü tutan Domain Controller ile iletişime geçirilmesi ve yeni bir RID talebinde bulunması gereklidir. Bunu sağladıktan sonra, yeniden Active Directory kullanıcı nesneleri oluşturabildiğinizi göreceksiniz.

Faydalı olması dileğiyle....


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Kıdemli Sistem ve Network Uzmanıyım. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
2003 yılında lise eğitimimden sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde önce stajyer, sonrasında ise yine aynı firmada teknik servis teknisyeni olarak başladığım bilişim sektörü çalışma hayatıma, üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, çeşitli şirketlerin bilgi işlem departmanlarında Sistem Destek Uzmanı, IT Uzmanı, Sistem Yöneticisi ve Sistem ve Network Mühendisi olarak devam ettim ve çok çeşitli projelerde aktif rol alıp Sistem ve Network alanında ciddi deneyimler edinerek bilgime bilgi, tecrübeme tecrübe kattım.
MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, Uzun yıllardır da, Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.

Sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı Hakkımda sayfasında detaylıca görüntüleyebilirsiniz.
-
YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.