Yükleniyor...

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 25.11.2017 6

Windows Server 2012 R2'den, Windows Server 2016'ya Domain Controller Migration - DC Taşıma

Bir önceki makalemde Windows Server 2016 Active Directory Domain Controller Kurulumu konusunu ele almış, Windows Server 2016 İşletim sistemini kurduktan sonra, Active Directory rolünü kurarak, Primary Domain Controller kurulumu gerçekleştirmiştik.

Bu makalemde ise; Windows Server 2012 R2’den, Windows Server 2016’ya Domain Controller Migration, yani taşıma işleminin nasıl yapıldığından bahsediyor olacağım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; kelime anlamı taşımak olan Migration, üzerinde çalışılan sistemlerin (fiziksel ya da yazılımsal) mevcutta çalışana nazaran daha fonksiyonel, işlevsel ve performanslı olana canlı ortamda geçiş sürecine verilen isimdir.

Senaryomuzda, ortamımızdaki Server bilgisayarın işletim sistemleri Windows Server 2012 R2'dir. Ortamımda, taşıma (Migration) işlemi için kullanacağım Windows Server 2012 R2 işletim sistemli bir Primary Domain Controller bulunmaktadır. Bu Windows Server 2012 R2 işletim sistemli Primary Domain Controller'ımı, yeni nesil, en son sürüm olan (Bu yazıyı yazdığım tarih itibari ile) Windows Server 2016 İşletim sistemli bir Server bilgisayara taşıyacağım. Burada amacım özetle, işletim sistemi Windows Server 2012 R2 olan Primary Domain Controller'ımı, Windows Server 2016 işletim sistemli bir Domain Controller yapmak olacaktır.

migration

Ortamımdaki Migration yapılacak Kaynak ve Hedef Server'ların Yapılandırmaları

Migration Yapılacak Ana Server:
Domain: firatboyan.com
Host Name: SRV001A
IP: 10.10.10.100
DNS: 10.10.10.100
FQDN: SRV001A.firatboyan.local
İşletim Sistemi: Windows Server 2012 R2
Görev: Primary Domain Controller
Forest Funtional Level: Windows Server 2012 R2
Domain Functional Level: Windows Server 2012 R2


Migration Yapılacak Hedef Server:
Migration yapılacak hedef Server, işletim sistemi ilk kurulduğunda WORKGROUP olarak çalışan bir standalone Server durumda olacaktır.

İlk yapılması gereken; varsayılan olarak gelen, sistem tarafından atanan Host Name bilgisini değiştirmek ve statik IP ataması yapmak olacaktır.
Bu adımlardan sonra da firatboyan.com domain'ine Member Server olarak Join etmek olacaktır.

Member Server olarak Join etme işlemi tamamlandıktan sonra, Active Directory Domain Services rolü kurularak Server, Additional Domain Controller durumuna getirilcektir.

Tüm bu ifade ettiklerim yapıldıktan sonra ise tablo, aşağıdaki gibi olacaktır ve Migration işlemlerine başlayabilir duruma gelecektir.

Domain: firatboyan.com
Host Name: SRV001B
IP: 10.10.10.200
1.DNS: 10.10.10.200
2.DNS: 10.10.10.100
FQDN: SRV001B.firatboyan.local
İşletim Sistemi: Windows Server 2016
Görev: Additional Domain Controller
Forest Funtional Level: Windows Server 2012 R2
Domain Functional Level: Windows Server 2012 R2


NOT 1: Migration Yapılacak Hedef Server'a Active Directory Domain Services rolünü kurup, Additional Domain Controller olarak yapılandırmadan, Migration işlemini gerçekleştiremeyiz ancak ben, makalemin ana temasından sapmamak adına lab ortamım için, makalemi yazmadan önce, Windows Server 2016 işletim sistemli Server'ımı Member Server yaparak üzerinde Active Directory Domain Services rolünü kurup, Additional Domain Controller kurulum işlemini tamamladım.

Sizin kendi sistemlerinizde Migration Yapılacak Windows Server 2012 R2 işletim sistemli kaynak Server'ın Primary Domain Controller olarak çalışıyor, Migration Yapılacak Windows Server 2016 işletim sistemli hedef Server'ın da Member Server yapıldıktan sonra, Additional Domain Controller olarak hayata geçtiğini varsayarak Windows Server 2012 R2'den Windows Server 2016'ya Migration işlemlerime devam ediyorum.

Windows Server 2012 R2 - SRV001A Host Name'li Domain Controller

migration

Windows Server 2016 - SRV001B Host Name'li Domain Controller

migration

SRV001A ve SRV001B Host Name'li Domain Controller'ların Active Directory üzerindeki durumları

Windows Server 2012 R2 işletim sistemi versiyonlu Donamain Controller üzerindeki SRV001A Host Name'li sunucum bilgileri aşağıdaki gibidir.

migration

Windows Server 2016 işletim sistemi versiyonlu Donamain Controller üzerindeki SRV001B Host Name'li sunucum bilgileri aşağıdaki gibidir.

migration

Active Directory Migration işlemlerime, SRV001A ve SRV001B Server'larımdaki replikasyon durumunu kontrol ederek başlıyorum. replikasyon durumunu kontrol etmek için Repadmin /replsum komutunu kullanarak replikasyonların düzgün bir şekilde yapıldığını görüyorum.

SRV001A Host Name'li Domain Controller üzerinde repadmin /replsum komutu ile replikasyon durumunu gözleme:
Görüldüğü gibi, Active Directory Partition'ları başarılı bir şekilde replike olmuş durumda.

migration

SRV001B Host Name'li Domain Controller üzerinde repadmin /replsum komutu ile replikasyon durumunu gözleme:
Görüldüğü gibi, Active Directory Partition'ları başarılı bir şekilde replika olmuş durumda.

migration

Son olarak, Dcdiag komutu ile Migration Yapılacak Windows Server 2016 işletim sistemli hedef Additional Domain Controller'ımızın sağlık kontrolünü  yapıyoruz.

Komut ekranında Domain Controller'ımızın tüm testleri geçtiğini görüntülüyoruz.

migration

migration

migration

Artık Windows Server 2012 R2'den, Windows Server 2016'ya Migration için her şey hazır durumda. Migration için FSMO (Flexible Single Master Operations) rollerinin transfer işlemlerini gerçekleştireceğiz. Öncelikle, netdom query fsmo komutu ile FSMO Rollerinin Server'da olduğunu kontrol ediyorum.

migration

FRMO rollerinin, Migration Yapılacak Windows Server 2012 R2 işletim sistemli SRV001A Host Name'li kaynak Server'ın üzerinde olduğunu görüyorum. Yapacağımız işlem; rollerimizi Migration yapılacak Windows Server 2016 işletim sistemli hedef Server'a taşımak olacak.

FSMO Rollerinin İncelenmesi

1- Schema Master
Active Directory Schema, Active Directory nesnelerinin tüm bilgilerini tutan yapıdır. Bu yapılar; Class'lardan (sınıf) oluşur ve her bir class içinde, o class'a ait attribute'lar (öznitelikler) bulunur. Bir objeye ait hangi bilgilerinin saklanacağı, Attribute'lar ile tanımlanır. Forest içindeki Active Directory nesne sınıfları (Object Classes) ve bunlara ait öz nitelikler (Attributes), Active Directory Shema yapısını oluşturur. Bu nedenle de Active Directory'i oluşturan ana omurga, Active Directory Schema'dır. Tüm Active Directory nesne (object) ve öz niteliklerin (Attributes) güncellemeleri ve bunlara ait bilgiler Schema Master üzerinde tutulur. Schema Master rolü; Active Directory schema'nın yönetimi yapmakla birlikte, Domain Controller'lar arası tüm Active Directory replikasyonlarını yapmakla sorumludur. 
Forest içerisinde tektir.

2- Domain Naming Master
Bu rol, tıpkı mahallemizin muhtarı gibi görev yapararak, Domain içerisine giren ve çıkan objelerin bilgilerini tutar ve yönetir. Örneğin; Forest içine yeni bir domain eklendiğinde, mevcut domainlerden biri kaldırıldığında, bir domain'in adı değiştirildiğinde ya da domain isimlerinde çakışma olduğunda,tüm bütün bunların kontrolünü yapan roldür.
Bu rolün, Global Catalog rolüne sahip bir Domain Controller Server'da olması tavsiye edilir.
Forest içerisinde tektir.

NOT 2: İlk iki rol, Forest bazındadır ve Forst bazında sadece Primary Domain Controller üzerinde olmalıdır. Ama bu, iki tanesinden herhangi birinin başka bir Server'a da taşınamayacağı anlamına gelmemektedir.

3- PDC Emulator
Bu rol aslında FSMO rolleri içerisinde en etkin ve yoğun kaynak kullanan roldür. Saat senkronizasyonu, şifre değişiklikleri ve şifre resetlemeleri, Group Policy ve SYSVOL paylaşım erişimlerini yönetir. Buna ek olarak, DFS yapısının güncel tutulmasını ve tutarlılığını da sağlar.
Bu rol, domain bazındaki roldür.

Bilgi!: Tek başına bu rolün taşınması, Primary Domain Controller görevinin başka bir DC'ye aktarılması anlamına gelir ki mevcut DC bu durumda Primary Domain Controller görevinden ayrılacaktır. Ayrıca bu işlem, sadace yeni yesil bir Windows Server versiyonu çıktığında Migration amaçlı değil, mevcut Primary Domain Controller görevi gören Server'ınızın yeni nesil bir Server'a Windows Server işletim sistemi kurularak, Member Server yapılıp, Additional DC haline getirdikten sonra, Primary Domain Controller görevinin bu yeni nesil Windows Server üzerinde devam etmesini de isteyebilirsiniz. Bu nedenle de bu rolün aktarımı çok önemlidir.

4- RID Master
Active Directory Domain yapısı içerisindeki objelerin her birinin benzersiz birer kimlik numarası vardır. Bu benzersiz kimlik numaraları, Active Directory nesnesi oluşturulduğunda otomatik olarak atanır ve bu değişken, benzersiz numaralara RID-Relative Identifier adı verilmektedir. RID-Relative Identifier atanırken, Active Directory nesnesinin oluşutuğu domain altında ilgili domain'in kimlik numarasıyla beraber atanır ki buna da SID-Security Identifier denir. Her domain'in kendine ait sabit değerde bir SID-Security Identifier numarası vardır ve atanan her RID-Relative Identifier numarası, bu SID-Security Identifier numarası altında atanır. İşte bu noktada, Active Directory ortamında oluşturulan nesnelere RID numarası ataması işlemini bu rol gerçekleştirir.

Buna ek olarak; Primary Domain Controller kendi üzerinde 1,073,741,823 (1 milyar 73 milyon 741 bin 832) adet RID numarası barındırır. Domain ya da forest ortamındaki diğer Domain Controller'lar üzerlerinde de sadece 400 adet RID numarası bulunurlar ve bu (Additional) Domain Controller'lar, bu rakam tükenmeden hemen önce RID master FSMO rolünü üzerinde tutan Domain Controller ile iletişime geçerek, tekrar bir 400 tane daha RID numarası talebinde bulunurlar. Tüm bu işlemleri yerine getiren RID Master FSMO rolüdür.

RID matser'ı barındıran Domain Controller'ın işlevsiz kalması ve yapınızdaki herhangi bir diğer Domain Controller'ın da barındırdığı bu sınırlı RID numarasının tükenmesi durumunda, RID numarasının tükendiği Domain Controller üzerinde yeni Active directory nesneleri oluşturulamayacktır.

5- Infrastructure Master
Bir kullanıcının yeri değiştirildiğinde, group policy ayarları da değişmektedir. OU'dan OU'ya taşıma yapılırken update değişikliklerinden Infrastructure master sorumludur. Domainler arası bilgi transferini yapar ve güncel tutulmasını sağlar. Üzerindeki bilgi her daim günceldir.

NOT 3: PDC Emulator, RID Master ve Infrastructure Master rolleri, yapınızdaki başka Server'lar üzerine taşınarak yük dengelemesi sağlanabilir.

FSMO Rollerinin Transferi-Taşınması

RID Master, PDC Emulator ve Infrastructure Master rollerin Transferi

A) Öncelikle RID Master, PDC Emulator ve Infrastructure Master rollerini taşıyacağız. Rollerin taşınması işlemine başlamadan önce, rolleri aktaracağımız Windows Server 2016 işletim sistemli, SRV001B Host Name'li hedef Server'a bağlantı kurmamız gerekmektedir. Bunun için Migration Yapılacak Windows Server 2012 R2 işletim sistemli, SRV001A Host Name'li kaynak Server (Primary Domain Controller) üzerinde sağ tıklayarak Change Domain Controller... seçiyorum.

migration

Açılan ekranda This Domain Controller or AD LDS instance altında rolleri taşımak istediğimiz Server seçilerek OK butonu tıklanır. Bu işlem gerçekleştirilmezse, rollerin aktarımı sırasında Change... butonuna tıkladığımızda hata verecektir.

migration

RID Master, PDC Emulator ve Infrastructure Master rolleri, Active Directory Users and Computers üzerinden taşınmaktadır.

Bu işlemler için rolleri taşıyacağımız Server'da Active Directory Users and Computers'ı açıp Domain üzerinde sağ tıklayarak Operations Masters seçilir ve tekrar her bir rol için ayrı ayrı Change Domain Controller... seçeneği ile, seçim yapmanıza da gerek yoktur.

migration

● RID Master FSMO Rolünün Taşınması
Açılan ekranda RID Master rolünü taşınmak için Change... butonu göreceksiniz. Burada yukarıda bulunan DC adı mevcut rolün sahibi, altta bulunan kısım ise transfer edilecek yeri göstermektedir. Burada gördüğünüz bilgiler doğru ise Change... butonuna basınız.

migration

Rolü taşımak isteyip istemediğinizi soran soruya YES butonuna basarak onaylıyoruz.

migration

Eğer sunucular arasında iletişimde bir sorun yoksa aşağıdaki gibi başarılı bir şekilde rolün taşınması gerçekleşecektir.

migration

● PDC Emulator FSMO Rolünün Taşınması
Bu işlemi de RID Master FSMO Rolünün Taşınması işlemindeki gibi gerçekleştirdim.

migration

● Infrastructure Master FSMO Rolünün Taşınması
Bu işlemi de RID Master FSMO Rolünün Taşınması işlemindeki gibi gerçekleştirdim.

migration

RID Master, PDC Emulator ve Infrastructure Master rollerinin taşınması işlemini tamamladıktan sonra rollerin Migration yapacağımız Windows Server 2016 işletim sistemli, SRV001B Host Name'li hedef Server'a taşındığını görmek için netdom query fsmo komutunu çalıştıyorum.

migration

Domain Naming Master ve Schema Master Rollerinin Transferi

B) Şimdi sıra, Domain Naming Master ve Schema Master Rollerinin aktarımına geldi.

Domain Naming Master rolü, Active Directory Domains and Trusts içerisinde yer almaktadır.

En yukarıdaki Active Directory Domains and Trusts üzerinde sağ tıklıyor, Operations Masters seçeneği seçilir.

migration

Açılan ekranda aynı taşığımız diğer 3 rol gibi, yukarıda bulunan ana rolü taşıyan DC, aşağısındaki ise, taşınacak DC yer almaktadır. "Change..." Butonuna basıyorum.

migration

Rolü taşımak isteyip istemediğinizi soran soruya YES butonuna basarak onaylıyoruz.

migration

migration

C) Şimdi sıra geldi Schma Master Rolünün taşınması işlemine.

Schema Master, default olarak görülmeyen tek roldür. Örn. MMC Snap-in'de görülmez. Schema'ya erişimi aktif etmek için, Windows+R ile çalıştırdığımız RUN(Çalıştır) penceresinde regsvr32 schmmgmt.dll komutu yazılıp, dll register edilmiş olunuyor.

migration

schmmgmt.dll başarılı bir şekilde yüklendi.

migration

Şimdi yine Windows + R tuşuna basarak RUN(Çalıştır) ekranını açıyoruz. Açılan ekranda MMC yazıp enter tuşuna basıyoruz.

migration

Console ekranı açılacaktır. Bu ekranda File menüsü altında Add/remove Snap-in... seçilir.

migration

Açılan ekranda sol tarafta Active Directory Schema kısmını tıklayınız ve Add > butonuna basarak sağ tarafa alınır ve OK butonuna tıklanarak Add/remove Snap-in ekranı kapatılır.

migration

migration

En yukarıdaki Active Directory Schema üzerinde sağ tıklanarak Change Active Directory Domain Controller... seçeneği seçilerek, Migration yapacağımız Windows Server 2016 işletim sistemli, SRV001B Host Name'li hedef Server seçilir ve bağlantı kurulur.

migration

migration

Tekrar en yukarıdaki Active Directory Schema üzerinde sağ tıklanarak Operations Master... seçeneği seçilerek, Change Schema Master penceresinde Migration yapacağımız Windows Server 2016 işletim sistemli, SRV001B Host Name'li hedef Server olduğundan emin olduktan sonra Change butonuna basılarak transfer işlemi gerçekleştirilmiş olur.

migration

migration

Açılan ekranda Change butonuna basılır ve rolü taşımak istiyor musunuz sorusuna YES butonuna tıklayarak devam edilir.

migration

Rol başarılı bir şekilde taşınmıştır.

migration

Rolleri aktardığımız Server olan SRV001A ve SRV001B üzerinde CMD ekranından netdom query fsmo komutu ile rolleri kontrol ettiğimizde, rollerinin tamamı, istediğimiz Server üzerine başarılı bir şekilde transfer edilmiştir.

Migration yaptığımız Windows Server 2012R2 işletim sistemli, SRV001A Host Name'li KAYNAK Server'nın durumu.

migration

Migration yaptığımız Windows Server 2016 işletim sistemli, SRV001B Host Name'li HEDEF Server'nın durumu.

migration

dsquery Komutu ile Son Kontroller

dsquery Server -forest komutu ile forest ortamımdaki tüm Domain Controller'ın listesini alıyorum.
"CN=SRV001A,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"
"CN=SRV001B,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"

dsquery Server -domain "firatboyan.com" komutu ile Domain'de bulunan tüm Domain Controller'ın listesini alıyorum.
"CN=SRV001A,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"
"CN=SRV001B,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"

Ayrıca, netdom query fsmo komutuna ek olarak da aşağıdaki DS Komutları ile soruları çalıştırıldığında, rollerin sahipliklerinin hangi Domain Controller'da olduğu da tek tek sorulanarak öğrenilebilir.

dsquery -hasfsmo Komutu ile FSMO Rollerinin Tek Tek Kontrol Edilmesi

dsquery Server -hasfsmo schema
"CN=SRV001B,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"

dsquery Server -hasfsmo name
"CN=SRV001B,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"

dsquery Server -hasfsmo infr
"CN=SRV001B,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"

dsquery Server -hasfsmo rid
"CN=SRV001B,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"

dsquery Server -hasfsmo pdc
"CN=SRV001B,CN=Servers,CN=Default-First-Site-Name,CN=Sites,CN=Configuration,DC=firatboyan,DC=com"

migration

Tüm bu işlemlerden sonra artık yeni Primary Domain Controller'ımız, Windows Server 2016 işletim sistemli Server'ımız oldu ve Migration işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Rolleri taşırken görsel arayüz kullandık ancak rollerin taşınması işlemi, ntdsutil komutu ile FSMO rollerinin Taşınması konulu makalemde anlattığım gibi CMD üzerinden de komutlar yardımıyla da taşınabilmetedir.

Migration sonrası Domain Functional Level ve Forest Functional Level Durumu

Tüm işlemlerimizi tamamladıktan sonra Windows Server 2016 işletim sistemli Server'ımızı Primary Domain Controller görevine terfi ettik. Forest'ımızdaki en güncel Windows Server işletim sistemi, Windows Server 2016'dır. Buna göre, şimdi de Functional Level seviyesinin ne olacağını belirlememiz gerekiyor.

Functional Level yükseltme işlemini gerçekleştirmek için, Domain Functional Level ve Forest Functional Level Raise Etme, Yükseltme konulu makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Faydalı olması dileğiyle....
 


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 Alanya doğumluyum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. 15 yıldır Bilgi Teknolojileri sektöründeyim.
Bilgi teknolojileri alanında danışmanlık hizmetleri veren bir ARGE firması olan MİRSİS Bilgi Teknolojileri'nde Kidemli Sistem Uzmanı konumunda görev yapıyor, uzun yıllardır da Türkiye'nin en önde gelen bilişim eğitimleri merkezi olan, Network Akademi bünyesinde MCT-Microsoft Certified Trainer olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyor, işlerimden arta kalan zamanlarda da bireysel olarak kurumsal firmalara Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri sunuyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
6
YORUMLAR
Bu makaleye 6 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

YORUM YAZ
   
  
(Yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.)
 
750 Karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar:
07.03.2018 Emin Ersin
ellerine sağlık tam aradığım makaleyi yazmışsın :)

07.03.2018 Fırat BOYAN
Faydalı olmasına sevindim Emin :)


20.12.2017 Enis Kollugil
Çok güzel doküman elinize sağlık

14.01.2018 Fırat Boyan
Teşekkürler Enis.


25.11.2017 CENK SAYGIN
Eline sağlık Fırat Hocam

14.01.2018 Fırat Boyan
Teşekkürler Cenk.