İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 22.07.2022 1

Active Directory'de Silinen Kullanıcı Hesabı Denetimi Nasıl Yapılır?

Active Directory Domain ortamlarında belki de en yoğun şekilde kullanılan Active Directory nesnelerinden birisi olarak Active Directory kullanıcı hesapları gösterilebilir Active Directory Domain ortamınızın yönetimi, birden fazla Domain Admins grubu üyesi yetkili kullanıcı hesabı üzerinden farklı kişiler tarafından yapılıyorsa, Active Directory üzerindeki kullanıcı hesapları, bu Domain Admins grubu üyesi yetkili kullanıcılardan birisi tarafından, bilerek ya da bilmeyerek, silinmiş olabilir. Bu gibi durumların denetlenmesi işlemini Event Viewer üzerindeki Log kayıtlarından bulup, silme işleminin kimin tarafından yapıldığını bulabiliriz.

1- Örnek olarak Fırat Boyan adındaki kullanıcıyı iligli Organization Unit (OU) üzerinden kullanıcı üzerinde sağ tıklayarak Delete seçeneği ile siliyorum.

DeletedObjectAudit

DeletedObjectAudit

DeletedObjectAudit

2- Active Directory kullanıcı hesabı silme işlemini gerçekleştirdikten sonra sıra, silme işlemi sonrasında oluşan Event Viewer Log kaydı kimlik numarası (Event ID) 4726 olacaktır. Bu Event ID değerini kullanarak aşağıdaki PowerShell komutunu çalıştırıyorum.

Get-EventLog -LogName Security | Where-Object {$_.EventID -eq 4726} | Select-Object -Property *

DeletedObjectAudit

3- PowerShell ile yapılan bu işlemin aynısını Event Viewer üzerinden de gerçekleştirebiliriz. 4726 nolu Event ID Log kayıtlarını, Event Viewer > Windows Logs > Security altında sağ bölümdeki Actions altında bulunan Filter Security Log... bölümünden filtreleyerek çekeceğim.

DeletedObjectAudit

4- Açılan Filter Current Log penceresinde işartli olan kısıma Event ID değeri olan 4726 yazıp, OK butonuna basarak filtreleme uyguluyorum.

DeletedObjectAudit

5- Filtreleme sonrasında tüm silme kayıtlarına ilişkin log bilgileri karşımıza geliyor.

DeletedObjectAudit

6- En tepedeki Log kaydı, en son yapmış olduğum silme işlemine ait olduğu için bu Log kaydını tıkıladığımda karşıma Log içeriğinin PowerShell'de gördüğüm ile aynı olduğunu görebiliyorum.

DeletedObjectAudit

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, bu yöntemlerle basit bir şekilde Active Directory kullanıcı hesaplarının silinme Log kayıtlarını ve detaylarını görüntüleyebilir, bilgi alabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle...

TAGs: Active Directory'de kullanıcıyı kim silmiş?, Active Directory'de silinen kullanıcıyı bulma, AD'de kullanıcıyı kimin sildiğini bulma


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 1 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


09.01.2023 Serkan Gul
Merhabalar Firat bey, Kazara Active Directory ogrenmeye calisirken sizin sayfaniza denk geldim. Uzaktan dersler veriyor musunuz? Level1 Tier help desk olarak Capitada calisiyorum (Kuzey Irlanda, Belfast) ama bu iste yeniyim, yani IT sektorunde yeniyim biraz. Sanirim daha cok Networking alaninda iyisiniz yani yazilim tarafina pek bakmiyorsunuz. Kendi isimde ayni kategoride ve kendimi daha fazla egitmek isterim fakat halen yazilim konusuna girmek istiyorum fakat bir turlu de basaramadik, yani baslayamadim. Bunun yanisira, Microsoft outlook, AD, Group Policy, Servers gibi konularda da iyi bir donanima sahip olmak istiyorum. Sizin bu konuyla ilgili dusunceniz nedir? Veya online egitimi almam mi gerekiyor sizden? Tesekkurler