jumbotron

Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Fırat Boyan 10.12.2019 4

Exhange Server 2016'da User Mailbox'lar için PST oluşturma

Bu makalemde sizlere Exhange Server 2016'da User Mailbox'ların PST'lerini nasıl alabileceğinizden bahsedeceğim. Makale konum, danışmanlığını yaptığım bir müşterimin şirket lokasyonunda bulunan Server'ındaki Datastore üzerinde yeterli disk alanı bulunmamasından ve Server'a da maliyet açısından ek Disk eklemesi yapmak istemediklerinden dolayı, Mailbox kotası dolan kullanıcıların Mailbox kota artırım işlemini yapamıyor olmamdan kaynaklanan bir durum üzerine ürettiğim çözüm ile ortaya çıktı.

Çözüm olarak; bu makalemde konusu geçen işlemi uygulayarak, kullanıcıların Outlook uygulamalarına Export ettiğim PST'leri bağlamak suretiyle PST dosyalarının kullanıcıların bilgisayarlarındaki Local Disk üzerinde tutulmasını sağladım ve Exchange Server üzerindeki Mailbox'larındaki fazla e-postaların silinmesini sağlayarak, Mailbox kota artırım işlemi yapmak zorunda kalmadım. Bu sayede de kullanıcıların Outlook uygulamalarına bağladığım PST dosyaları ile kullanıcı e-postaları, en son güncel hali ile kullanıcı Outlook üzerinde erişilebilir duruma gelmiş oldu.

PST Export işlemi, kullanıcı bilgisayarlarındaki Outlook üzerinden de yapılabilir ancak çoklu işlem operasyonlarında her kullanıcıyı tek tek dolaşmak çok mantıklı ve pratik bir iş süreci olmayacak olup, ciddi manada da zaman kaybına sebep olacaktır! Bu yüzden bu işlemi Powershell'in nimetlerinden faydalanarak yapmak, teknik yönetim ve zaman yönetimi açısından faha faydalı olcaktır.

Exchange Server'da User Mailbox PST Export Etme İşlemi

1- Exchange Server'daki User Mailbox'lar, resimde görüldüğü gibidir. Buradaki görüntüde yer alan User Mailbox'lar, gerçek ortamdaki User Mailbox'lar değil, Demo ortamımdaki User Mailbox'lardır.

Exchange Server PST Export

2- User Mailbox PST Export işlemi için, Exchange Managament Shell'i Run as Administrator ile çalıştırığ ve aşağıdaki komutu çalıştırıyorum.

NOT 1: Demo ortamımdaki kullanıcım User100 isimli kullanıcıdır.

New-MailboxExportRequest -Mailbox User100 -FilePath "\\10.10.10.200\PST\User100.pst"

Exchange Server PST Export

3- Komutu çalıştırdığınızda, The term 'New-MailboxExportRequest' is not recognized as the name of a cmdlet... hatasını aldım. Bu hatanın sebebi, Administrator kullanıcısının Mailbox Import Export Role grubuna üye olmamasından kaynaklanıyor. Sorun, aşağıdaki New-ManagementRoleAssignment komutu çalıştırarak çözülmüştür.

New-ManagementRoleAssignment -Role "Mailbox Import Export" -User "FIRATBOYAN\Administrator"

Exchange Server PST Export

4- Exchange Managament Shell'i tekrar çalıştırıp, New-MailboxExportRequest komutunu tekrar çalıştırdığımda, hata almadan PST Export işlemini Queue'ya aldım.

Exchange Server PST Export

5- PST Export işlemini Queue'ya aldıktan sonra aşağıdaki komut yardımıyla, Export etme işleminin sürecini takip edebilirsiniz.

Get-MailboxExportRequest | Get-MailboxExportRequestStatistics

Exchange Server PST Export

Exchange Server PST Export

6- Belirttiğim UNC-Universal Naming Convention Path'e (Network Path) PST Export işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Exchange Server PST Export

7- Queue'ya aldığım PST Export işlemi, ADSI Edit içinde Configuration altında da yer almaktadır.

Exchange Server PST Export

Exchange Server PST Export

8- Aşağıdaki komut yardımıyla Queue'ya aldığım PST Export işlemini siliyorum.
Komut, Status bilgisi Completed olan Export Request işlemlerinin temizlenmesi içindir. Onay alanında [A] Yes to All seçeneğini seçerek onaylıyorum.

NOT 2: Export Request işlemlerini, ADSI Edit içinde Configuration altında bulunan konumdan elle silmeyin!

Get-MailboxExportRequest -Status Completed | Remove-MailboxExportRequest

Exchange Server PST Export

9- Get-MailboxExportRequestStatistics komutunu tekrar çalıştırdığımda, Queue'da herhangi bir PST Export işlemi olmadığını görebiliyorum.

Exchange Server PST Export

Exchange Server PST Export

10- Tüm işlemler tamamlandıktan sonra Export edilen PST, kullanıcıların Outlook uygulamalarına bağlanabilir durumdadır.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki YORUM panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Beğendiğiniz içerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak içeriklerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. Sistem ve Ağ Mühendisi (MCSE), Microsft Sertifikalı Bilgi Teknolojileri Eğitmeni (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest , Noter Yeminli Tercümanım. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum ve 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda MİRSİS Bilgi Teknolojileri bünyesinde Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışıyorum ve Bilişim Teknolojileri alanında eğitim hizmeti veren en önde gelen eğitim kurumu olan Network Akademi'ye bağlı MCT-Microsoft Sertifikalı Eğitmen olarak Sistem ve Ağ eğitimleri vermekteyim. Kurumsal firmalara da bireysel bazda IT Danışmanlık Hizmetleri veriyorum.
Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduuğum olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
4
YORUMLAR
Bu makaleye 4 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorum Yaz:
   
  
  750 karakter yazabilirsiniz.

   
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.

* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.Yapılan yorumlar:
08.01.2020 Emre Albayrak
Fırat Bey merhaba, İnternette bambaşka birşey araştırırken bloğunuza denk geldim. Sonrasında müşterinizde gördüğünüz sorun gözüme çarptı. Sırf merakımdan makalenizin devamını açtım. Makalenizi okurken bizde uzun süredir olan ancak çözüm için fırsat bulamadığım mailbox export requestlerinin temizlenmesine yönelik komut gözüme çarptı. Siz tavsiye etmemişsiniz ancak ben ADSI Edit içinden elle temizlemek zorunda kaldım. Çünkü export talep edilen kullanıcılar çok önce silinmiş. Bu nedenle komut hata veriyordu. Bir teşekkür etmeden sayfayı kapatmak istemedim. Selamlar.

08.01.2020 Fırat Boyan
Merhaba Emre Bey, Rica ederim. Zaman ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim :)


11.12.2019 Orhan Akkaya
Hocam selamlar elinize sağlık. Bir şey soracağım. Mailboxın belirleyeceğimiz tarih aralığını da export edebilirmiyiz. Ben biraz denedim ama olmadı.

11.12.2019 Fırat Boyan
Merhaba Orhan, New-MailboxExportRequest -ContentFilter {(Received -lt '01/01/2019') -and (Received -gt '01/12/2019')} -Mailbox User100 -FilePath "\\10.10.10.200\PST\User100.pst" şeklinde dener misin?