İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Kategori: MS SQL Server
Fırat Boyan 24.07.2018 0

SQL Server 2014'te Script ile Database Attach ve Detach İşlemleri

Bu kısa yazımda sizlere MS SQL Server 2014'te komut ile Database (Veri tabanı) Detach ve Attach etme işleminden bahsediyor olacağım. Elimdeki Northwind isimli Database (Veri tabanı) dosyam, sistem Disk'imin C:\sqltables\Northwind dizininde bulunuyor.

Database (Veri tabanı) Attach Etme

USE [master]
GO
CREATE Database [Northwind] ON
( FILENAME = 'C:\sqltables\Northwind\Northwind.mdf'),
( FILENAME = 'C:\sqltables\Northwind\Northwind_log.ldf')
FOR Attach
GO

Yukarıdaki komutu çalıştırdığımda Northwind isimli Database (Veri tabanı) Attach etme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.

database veritabanı attach ve detach etme işlemi

database veritabanı attach ve detach etme işlemi

Database (Veri tabanı) Detach Etme

USE [master]
GO
EXEC MASTER.dbo.sp_Detach_db @dbname = N'Northwind'
GO

Yukarıdaki komutu çalıştırdığımda da Attach ettiğim Northwind isimli Database'in (Veri tabanı) Detach etme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorum.

database veritabanı attach ve detach etme işlemi

Database ana dizin üzerinde Refresh gerçekleştirerek, işlemimi kontrol ediyorum.

database veritabanı attach ve detach etme işlemi

Görüldüğü gibi, Detach etme işmemim başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.

database veritabanı attach ve detach etme işlemi

Görüldüğü gibi bir Database (Veri tabanı) Attach ya da Detach etme işlemleri bu kadar hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye henüz yorum yapılmadı! İlk yorum yapan sen ol.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.