İçerikleri sosyal medya üzerinden paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Fırat Boyan 07.02.2024 2

PowerShell Script ile Exchange Server Product Key Bilgisi Sorgulama

Mevcut Exchange organizasyonunuza bir Exchange Server kurulumu yaptınız ve ürününüzü lisanslayacaksınız ancak ürün anahtarı bilgisine erişemiyor ya da bulamıyorsunuz. Bu pratik bilgi niteliğindeki kısa makalemde size Exchange Server'ınıza tanımladığınız e-posta sunucu yazılımının lisansını bir PowerShell Script yardımıyla nasıl görebileceğinizden bahsediyor olacağım.

Exchange Server Ürün Anahtarı Nedir?

Exchange Server ürün anahtarı, Microsoft Exchange Server adlı e-posta sunucu yazılımının lisanslanması ve aktivasyonu için kullanılan bir anahtar veya kodu ifade eder. Bu anahtar, Exchange Server yazılımını kullanma hakkınızı doğrulayan ve Microsoft'un lisanslama politikalarına uygun olarak kullanılması gereken bir alandır. Ürün anahtarı, Exchange Server lisanslama işlemi sırasında gerekli olan bir bilgidir. Bu anahtarı, Exchange Server'ı kurduktan sonra veya lisans yönetim araçlarıyla etkinleştirmek için kullanabilirsiniz. Bu şekilde, yazılımın yasal ve lisanslı bir şekilde kullanılmasını sağlamış olursunuz.

Aşağıdaki PowerShell Script ile, daha önceden Exchange Server'larınıza girmiş olduğunuz sunucu yazılım lisans bilgisini öğrenebilirsiniz.

$registryPath = "HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SoftwareProtectionPlatform"
$keyName = "BackupProductKeyDefault"
try {
$value = Get-ItemProperty -LiteralPath $registryPath -Name $keyName -ErrorAction Stop | Select-Object -ExpandProperty $keyName -ErrorAction Stop
Write-Host $value
} catch {
Write-Host "Failed to read registry key $registryPath\$keyName. $_"
}

PowerShell Script ile Exchange Server Product Key Bilgisi Sorgulama
PowerShell Script ile Exchange Server Product Key Bilgisi Sorgulama
Faydalı olması dileğiyle...


Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Yazar: Fırat Boyan

Adım Fırat Boyan. 1985 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde doğdum. 2008 yılından beri İstanbul'da yaşıyorum. Kıdemli Sistem Mühendisi, Microsft Sertifikalı Eğitmen (MCT) ve İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye serbest, Noter Yeminli Tercümanım. 18 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında hizmet veriyorum. Şu anda Data Market bünyesinde Senior Cloud Engineer olarak çalışıyorum ve Bilgi Teknolojileri alanında eğitim hizmetleri veren Bilge Adam bünyesinde Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT) olarak Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimleri veriyorum. Bunun yanı sıra, kurumsal firmalara BT danışmanlık hizmetleri de vermekteyim. Hakkımda daha fazla bilgi sahibi olmak ve sahip olduğum Microsoft sertifikalarımı incelemek için Hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR
Bu makaleye 2 yorum yapıldı.
Her türlü görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum panelinden bırakabilir, kafanıza takılanları veya merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

   
   
  750 karakter yazabilirsiniz.
 
Captcha
Güvenlik kodunu BÜYÜK harflerle giriniz.
* Yorumlar, onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.
* E-posta, yorum onay bildirimi için gereklidir. Yayınlanmaz.


12.02.2024 Ismail Erdem
Emeğinize sağlık. Çok işime yaradı.

13.02.2024 Fırat Boyan
Faydalı olmasına sevindim :)